bursada gezilecek doğal yerler Üzerinde Buzz söylenti

Marmara Bölgesi’nin en ali dağı olan Uludağ, Bursa il sınırları içinde taraf alır ve 2543 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir. 1961 senesinde Ulusal Otopark duyuru edilmiştir.

Vadi içerisinde, akıntılı bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş örek ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çıdem sıcak... Read more

Cumalıkızık, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine rabıtlı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın şimal eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki sarp etekler ile vadilerin beyninde kesifışıp kalan taraf köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir.

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, Osmanlı Devri mesken dokusunu günümüze taşımaktadır. 2000 senesinde UNESCO tarafından Dünya Kalıtı Geçici Listesi’ne dahil edilen Cumalıkızık, 2014’te Bursa ile yanında Cihan Bırakıtı olarak tescil edilmiştir.

Bursa site merkezine yaklaşan bir noktada; Uluabat Gölü’ne bakan doğallık bir terasın üzerinde mevcut tarihevveliyat höyükteki ilk yerleşim MÖ 6350 yıllarında esaslamakta ve MÖ 5500 yıllara kadar kesintisiz olarak devam etmektedir.

DOĞHile GÜZELLİKLER Marmara Bölgesi’nin en oylumlu, Türkiye’nin ise ilkokulinci majör doğkızıl gölü olan İznik Gölü, derinliği en ziyade 80 m. olan tektonik bir tatlı deniz ghareketsizdür. Göl tümden kültür alanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Vadi, kesif sazlıkların... Read more

Antigonos`un MÖ 301 seneındaki İpsos Savaşı`nda öldürülmesinden sonrasında site, önemli İskender`in başka bir generali Lysimakhos`un egemenliği şeşna girmiş ve Lysimakhos kentin adını karkaloriın ismine ithafen Nikaia olarak değiştirmiştir.

1299 senesinde gün sahnesine çıkarak 1923 yılına denli varlığını sürdüren Osmanlı hanedanına ilişik en eke türbe topluluğu, ilk payitaht şehir olan Bursa’da, Muradiye Külliyesi’nin haziresinde alan almaktadır. Burada toplam 13 türbe kuruluşsı mevcuttur ve bu türbelerin içinde hanedana mensup 40 kişinin defnedilmiş olduğu saptama edilmiştir. Muradiye Camii’nin haziresine ilk olarak külliyenin bânîsi Padişah II. Murat’ın türbesi kurma edilmiş ve elan sonrasında II.

Bu web sitesi ne yazık ki Bu bağlantıda Genel ağ Explorer 9 ve kızılı desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Genel ağ Explorer 10 ve üstü bir güruhme yükseltiniz.

Bir söylenceye bakılırsa Niğbolu Zaferi sonrasında Saika Bayezid şehre 20 cami konstrüksiyonlmasını istemiş fakat Emir Padişah Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 caminin bir tomar olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin henüz yönlü olacağını Yıldırım Bayezid’e bildirmiştir.

Bursa’nın Osmangazi ve Saika ilçelerini birbirine ilişkilayan Irgandı Güreşçi köprüsüsü, dünyada benzeri olan sadece dört güreşçi köprüsüden biridir. Çeşitli kaynaklarda, Irgandı Güreşçi köprüsüsü’nün 1442 yılında Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırıldığı anlatılır.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıtan, Neolitik Döneme ilişik dal örgü bendeübelerin bulunmuş olduğu köy canlandırması buradaki gezi güzergahının ilk hamleını oluşturur. Tünelin peşi sıra Kalkolitik Yarıyıl yerleşiminde açığa çıkadınlan kalıntılar gezilir ve bunu aynı dönemin köy canlandırması izler.

Bursa'da gezilmesi gereken yerler Bursa'da gidilecek yerler Bursa'da görülmesi gereken yerler Bursa’da gezilecek yerler Bursada gidilmesi gereken yerler

Bursa’nın 21 kilometre uzaklığındaki Saitabat Şelalesi, Uludağ'dan mevrut suların aşağı akmasıyla oluşmaktadır. Şelale bir kanyondan dökülmektedir. Taraf avamı tarafından Güvercinlik adıyla da hatıralan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunur.

Metropoller yaşayan organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve çağı geldiğinde sessizce tarihteki yerlerini aldatmaırlar. Site, bu süreç ortamında tanıtma kartı kulaklıır.

Justinianus dönemi tarihçisi Prokopius`un Bile Aedificiis (Binalar üzerine) adlı eserinde belirttiğine bakılırsa, Nikaia Justinianus döneminde de koca çaplı düz yazı faaliyetlerine oyun olmuşdolaşma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *