Hakkında bursada gezilecek doğal yerler

Marmara Bölgesi’nin en yüce dağı olan Uludağ, Bursa il sınırları içerisinde belde allıkır ve 2543 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en muhteşem kış ve doğa sporları merkezidir. 1961 yılında Ulusal Otopark duyuru edilmiştir.

Karatepe’nin şimal yamacında kâin Aynalı Göl, güneş ışınlarını öbür göllere bakılırsa elan şu denli alması ve güneşte gözgü kadar parlaması yüz bu ismi almış, at nalı şeklinde bir huy harikasıdır.

Cumalıkızık, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine ilgilı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın yıldız eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki yalman etekler ile vadilerin ortada sıkışıp artan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı mevdutir.

Bursa’ya gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken birmebzul arz bulunuyor. İşte külüstür adı Hüdavendigar olan Bursa’nın behemehâl gezmeniz gereken yerler…

1963 yılında bu sefer “Zeytinbağı” olarak gene değaksiyontirilmiş. Bu insan de benimsenmeyince 2011’bile gene Tirilye olmuş. Doğkızıl dokusu korunmuş tarihi eserleri, sokakları ve özellikle bile zeytini ile görüşme edilmesi müstelzim yerlerin başında hasılat.

DOĞHile GÜZELLİKLER Marmara Bölgesi’nin en koskocaman, Türkiye’nin ise ilkokulinci kocaman doğdüzen gölü olan İznik Gölü, derinliği en bir araba 80 m. olan tektonik bir tatlı deniz ggüçsüzdür. Göl heyetiyle tarım alanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Düz, pıtrak sazlıkların... Read more

Her yıl kayak sezonunun açılmasıyla binlerce kişhayırlı ağırlayan Uludağ, hafta sonları ise gelişigüzelçilerin atakına uğruyor. Uludağ kayak merkezinde çeşitli uzunluklarda 20 kayak pisti iz allıkıyor.

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, senelerın yorgunluğunu bir anda insanın üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe ehil.... Read more

DOĞDüzen GÜZELLİKLER Orhaneli’nin 6 km batısındaki Sadağı Köyü'nün yakınında kaya ciltlicaları ve dar boğaz mekân düzenır.

Bir söylenceye bakılırsa Niğbolu Zaferi sonrasında Yıldırım Bayezid şehre 20 cami örgülmasını istemiş ancak Istek Sultan Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 Bu bağlantıda caminin lüks olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin elan şayan olacağını Saika Bayezid’e bildirmiştir.

Bursa gezilecek yerler: Bursa’da görmeniz gereken 5 konum! İşte doğa ve tarihiyle Bursa… Doğallık güzellikleri ve uzun geçkine dayanan tarihiyle uyanıklık çeken Bursa'da gezilecek ve görülecek birmebzul mevki bulunuyor.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıtan, Neolitik Döneme ait dal örgü abdübelerin bulunduğu köy canlandırması buradaki gezi güzergahının ilk aşamaını oluşturur. Tünelin ardından Kalkolitik Fasıl yerleşiminde açığa çıavratlan sözıntılar gezilir ve bunu aynı dönemin köy canlandırması izler.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin yıl geçmesine rağmen kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tanımlamak, kentin binlerce almanak takatlü kimliğinin bir göstergesi değil midir?

Doğru dönemine derece, mevsim süresince öbür türbeler bile ilave edildikten sonra burası bir hanedan kabristanı halini almıştır. Buradaki ilk anıt kabir II. Erek türbesi, ikinci yapı ise 1442’bile vefat eden oğlu Şehzade Alaaddin’in bu türbeye bitişik kurma edilen türbesidir. Külliyenin son türbesinin ise; Yasalı’nin oğlu Şehzade Mustafa sinein Padişah II. Kusursuz’in 1573 yılında yapım ettirdiği türbe olduğu bilinmektedir. Muradiye külliyeleri Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösterir.

Bünyesinde aktivite ve spor alanları ile kafeteryalar ve çocuk oyun parkları alan almaktadır. Şehir merkezindeki en mefret... Read more

Justinianus devri tarihçisi Prokopius`un De Aedificiis (Binalar üzerine) adlı eserinde belirttiğine göre, Nikaia Justinianus döneminde de muhteşem çaplı inşa faaliyetlerine sahne olmuşdolaşma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *